4 אלמנטים חיוניים בניתוח אתר

4 אלמנטים חיוניים בניתוח אתר

ניתוח האתר הוא צעד ראשון, מכריע בחשיבותו ביצירת עיצוב בניין בר-קיימא. התחשבות בגורמים כגון מיקום האתר, טופוגרפיה, תקנות תכנון, תנאי תנועה ואקלים מאפשרת למעצב למקסם את ההזדמנויות הגלומות בו ולצפות מראש כל בעיה פוטנציאלית שעלולה לגרום לבעיות בפרויקט. להלן סקירה מהירה של כמה גורמים ורעיונות מרכזיים לגבי הערכה והפקת הערך המרבי מניתוח האתר.

פקטור מס’ 1 – טרנדים אקלימיים

האדריכל זוכה פרס פריצקר, גלן מורקוט, התפרסם בכך שהיה נוהג לישון באוהל באתר המיועד לפני שהתחיל בתכנון כדי להבין את האקלים והאקולוגיה שלו. למרות שגלן נחשב לפורץ דרך, כיום יש לנו טכנולוגיית מידול תלת מימד שיכולה לספק לנו תובנות לגבי תנאי האקלים האופיינים של אתרים בכל רחבי העולם – בלי שנצטרך לצאת מהבית. בתחילת תהליך העיצוב, הערכת האתר שלך דרך הגורמים האקלימיים שמאפיינים אותו כמו תאורת השמש, תנאי מזג אוויר עונתיים ורוחות דומיננטיות מאפשרות לכם להפוך חסרונות להזדמנויות.

תכנון מתאים שמתחשב באלמנטים אלו יתרום לפרויקט מוצלח.

כלי ה-PreDesign” שזמין בסקצ’אפ פרו 2022 מספק כלים מתקדמים להפקת דו”ח אקלים רלוונטי לאתר אותו אתם בוחנים, ומספק תשתית וכיוון מבטיח לתחילת העיצוב. עם תכונות כמו יחסי זיגוג (של חלונות), אפשרויות הצללה ופיצ’ר “סקירת עונות” מתקבל סיכום ברמה גבוהה של כל המאפיינים האקלימים הייחודיים לאתר, כולל המלצות כיצד נכון לפעול וההשלכות הצפויות של כל פעולה.

פקטור מס’ 2 – הרכב חברתי

מבנים שונים נבנים בשביל אנשים ושימושים שונים. מעצבים שואפים שהבניינים שהם בונים ישפיעו בצורה חיובית על החיים של אלו המשתמשים בהם ולכן, חובה לקחת בחשבון את המרקם החברתי שמתקיים בסביבת הפרויקט, ולבדוק כיצד תשפיע הקמתו על גורמים שונים בחברה.

הנה כמה גורמים חברתיים שכדאי לקחת בחשבון בניתוח האתר שלך

הגורם האנושי

עיצוב הבניין ובנייתו משפיעים על החיים והסביבה, ותכנון טוב צריך להיעשות באופן שישפר את איכות החיים של המשתמשים והקהילה המקומית. חברת Barton Malow” השתמשה בסקצ’אפ כדי לפתח מודלים תלת-ממדיים ו-4 ממדיים של מרכז מדעי החינוך והבריאות של אוניברסיטת פרוסטבורג כדי למדל ולהדגים ללקוח איך נעשית ההתחשבות בקהילה המקומית ובמשתמשים הקיימים מבלי לוותר על המהירות, מה שמאפשר דיוק וודאות בעלויות.

צוות הפרויקט התמודד עם כמה אתגרים – חלק מהאתר יישאר תפוס במהלך הבנייה, ומועד הסיום נקבע לפני תחילת שנת הלימודים האקדמית, בשל הצורך של האוניברסיטה לקבל סטודנטים חדשים. צוות העיצוב והבנייה הוירטואלי התגבר על האתגרים הייחודיים הללו על ידי שימוש ומינוף הטכנולוגיות הנכונות. באמצעות סקצ’אפ פיתח הצוות מודלים תלת מימדיים בשלב מוקדם של התהליך, תוך ייצוא תמונות כדי להציג את המבנה המוצע והנפשות 4D מדהימות להשפעה נוספת. החברה ביצעה והשלימה את הפרויקט בצורה שהבטיחה שהשכנים שלו לא יושפעו לרעה.

הגורם השכונתי

קהילה משגשגת חשובה ליצירת שכונות משולבות. חברת התכנון והפיתוח העירוני עטורת הפרסים Houseal Lavigne Associates” הצליחה לטפח אחת כזו כאשר סיפקה תוכנית שיפוץ עירוני עבור אזור מרכז העיר אושקוש כדי למשוך חברות על ידי תכנון. הפרויקט זכה להצלחה מדהימה שהתבטאה בתמיכה קהילתית, צמיחה כלכלית, קידום יצירת מקומות עבודה והחדרת גאווה אזרחית וקהילה.

הם קירבו את הקהילה ואת מקומות העבודה לאזור החוף שהיה רעוע ומוזנח. צוות הפרויקט השתמש בסקצ’אפ כדי לחזור ולהציג ערך במהירות בתגובה לדאגות הקהילה. חברת Houseal Lavigne” Associates” מייחסת את הצלחתה לטיפוח קהילה משגשגת ומאמינה שזהו המפתח לבניית פרויקטים מוצלחים. מידול תלת מימד היה חיוני לזרימת העבודה שלהם בכך שהקל על פיתוח עיצוב, ורינדורים משכנעים עוזרים למתכננים ולמעצבים לתקשר את ביעילות את הרעיון הסופי עם הלקוחות והקהילה. לאחר שעבדו על כמה סקיצות מוקדמות, סיימו חברי צוות הפרויקט את מרבית שלבי פיתוח העיצוב בסקצ’אפ. הם מאמינים שהודות לטכנולוגיה – למתכנני עיר יש מדדים טובים יותר לחישוב ערים יעילות ומסודרות היטב.

הגורם התרבותי

מבנים שהושקעה בהם מחשבה רבה ונכונה הם מבנים שחוגגים את תרבות הקהילה שמסביב להם. מעצבים יכולים לשאול שאלות כגון, “האם העיצוב מעשיר את חיי הקהילה?” או “האם זה נותן מענה לצורך מקומי?”.

המטרה של חברת לונד וסלאטו אדריכלים היא ליצור פרויקטים בעלי ערך מתמשך עבור החברה והמשתמשים היומיומיים בבניינים. הפרויקט עטור הפרסים שלהם, Ulstein Arena”, יוצר מקום לספורט ופעילות ומהווה מקום מפגש לעיירה Ulsteinvik”, שבה הנוף שמסביב משתלב עם החיים העירוניים. תעשיית ספנות מכרעת מגדירה את הזהות התרבותית והחומרית של העיירה, והפרויקט, בו ניתן למצוא אולם ספורט גדול, קיר טיפוס, מספר בריכות שחיה ואף ספרייה, שואב מכך לא מעט מאפיינים ייחודיים.

אולם הספורט Ulstein Arena” מחולק לשני כרכים עיקריים, מה שעוזר להתאים את הבניין למבנה העירוני הצפוף והקטן של העיירה. הוא פוגש את הנוף שמסביב בשלושה מפלסים ויוצר סדרה של חללים עירוניים חדשים המחוברים ישירות לרשת שבילי הולכי הרגל הקיימת בעיר. המקומיים יכולים מתוך הבניין או מסביבו כדי להגיע לבית הספר או לחנויות. המבנים משתלבים עם תרבות סביבתם והמשתמשים ויוצרים זרימה – ולא ההפך.

פקטור מס’ 3 – אזור ותקנות

ישנם היבטים חשובים שונים שיש לכסות בתחום זה, כגון זכות קדימה, היסטוריית האתר, מצב שימור, מצב מבנה רשום, צווי שימור עצים ועמידה בתקנות ביצועי בנייה. צריכת משאבים בת קיימא היא בראש סדר העדיפויות העולמי וביצועי הבניין צריכים להיות בחזית תהליך התכנון והבנייה. למרבה המזל, קיימת טכנולוגיה כדי לעזור לשלב ניתוח ביצועי בנייה בשלב מוקדם בתהליך התכנון שבו יש לה את ההשפעה הגדולה ביותר.

המעצב האדריכלי סקוט מילר מתאגיד הפיתוח של רמינגטון, משתמש בחבילת הכלים של סקצ’אפ כדי לשכלל את תהליך העיצוב הרעיוני. “סקצ’אפ היא תוכנה מאוד אינטואיטיבית שעוזרת לי להרחיב את הרעיונות, וזו הסיבה שאני ממשיך להשתמש בה. היא מאפשרת לי להציע לצוותים המעורבים בפרויקט וללקוחות אפשרויות עיצוב מרובות במהירות. אני משתמש בתוכנה גם כדי לעזור לקבוצת הבנייה שלנו להבין את העלויות הקשורות לעיצובים המוצעים תוך הבטחה שאנו עומדים בקודי הבנייה הרגולטוריים המקומיים.”

סקוט משתמש בסקצ’אפ כדי לסקור את המיקום והמידות של דלתות, מדרגות וחלונות כדי להבטיח שהבניינים שהוא מתכנן עומדים בתקני קוד הבנייה.

“יתרון נוסף בשימוש בסקצ’אפ הוא היכולת להשתמש ב-Sefaira”. במהלך השלב הרעיוני, אני מקצה ערכים לקירות, לחלונות ולבסיס כדי לבדוק את ההתאמה לקודי האנרגיה הלאומיים שלנו. למרות שמדובר במספרים ברמה גבוהה, הם נותנים לי – ולקבוצה שלנו או ללקוח שלנו – מושג גס על צריכת האנרגיה הצפויה בהתבסס על האקלים של המיקום”.

השימוש ב-Sefaira” עוזר לצוות בתאגיד Remington” להתחיל דיון מגובה בנתונים. לדברי מילר, הניתוח מספק בסיס להתחיל שיחות משמעותיות עם מהנדסי הקיימות שלהם. הם יכולים לזהות בעיות של אובדן אנרגיה דרך מעטפת הבניין, מהן מגבלות דרישת הציוד/הספק שלהם, והערכים המינימליים עבור מכלולי הבנייה ומערכות הזיגוג. לאחר השלמת ניתוח ביצועי הבניין הזה, הצוות של מילר שולח את הממצאים שלהם למהנדסי המכונות שלהם לבדיקה.

פקטור מס’ 4 – תשתית

ניתן להימנע משגיאות יקרות בעת שימוש בטכנולוגיה הנכונה כדי להבין את התנאים הקיימים באתר המיועד, ובמיוחד את המיקום של כלי עזר ותשתית קיימים. בחברת הבנייה “FMT AB” מעידים כי הצלחתם תלויה בשימוש בכלים הדדיים; כלומר, טכנולוגיה ש”מדברת” עם טכנולוגיה אחרת. FMT AB” פותחת כל פרויקט על ידי שליחת רחפן לאיסוף נתוני ענן נקודות באתר. הם משתמשים ב-“ScanEssentials”, “Trimble Business Center” ו-RealWorks” כדי לייבא נתוני מהאוויר ולאחר מכן, לאחר כמה שינויים, להעביר אותם לסקצ’אפ.

“אנו יכולים “למשוך” במהירות משטחים ומרקמים בין התוכנות השונות, לכוון פריסה באתר מדגמי העיצוב, ולתאם עיצובים ממקורות מרובים באמצעות Trimble Connect” לזרימת עבודה קלה ויעילה של QA/QC”. זרימת העבודה הזו מועילה לכל תהליך הבנייה, וגורמת לכל מי שנמצא באתר, מצוות החפירה ועד לקבלן הבטון, לעבוד מהר יותר”.

השימוש הבלעדי של FMT AB” בטכנולוגיות Trimble” הופך את החברה ליעילה יותר ב-30% מהמתחרות העסקיות הגדולות שלה. Trimble Business Center” מספק נתוני סקר מדויקים משדה לסוף; Trimble RealWorks” משמש לעיבוד וניתוח ענני נקודות כדי ליצור תוצרים ברמה גבוהה, שיסופקו ללקוחות; ו-Scan Essentials” שזמין בגרסה החדשה ביותר של סקצ’אפ סטודיו מביא את עולם החומר למידול תלת מימדי, ומאפשר לתכנן מודלים על פני ענני נקודות ולעבור קדימה ואחורה בין קבצי סקרים ב-Trimble SiteVision” או תמונות מעובדות. יכולת פעולה הדדית זו מאפשרת תהליך יעיל, חוסך זמן וייעול זרימת העבודה.

טכנולוגיה חכמה מסייעת לחברות אלו להימנע מסיכונים פוטנציאליים. לחומרת סריקת נקודות ענן כמו ה-“Trimble X7” יש דיוק מוחלט, המעניק ביטחון ויעילות בעבודתה כאשר היא מנסה לספק ניתוח של השלמות המבנית. חברת האדריכלות Design Develop LLC” משתמשת בסקצ’אפ ב-“Trimble X7” וב-“Scan Essentials” בתחילת הפרויקטים שלה כדי לייעל את זרימת העבודה, כך על פי מנהל המשרד בוב פינאו.

“שילוב מוצרי טרימבל עזר להצמיח את החברה שלנו בצורה אקספוננציאלית. אנו משתמשים ב-“Trimble X7”, בסקצ’אפ וב-“Scan Essentials” כדי לעזור לייעל את זרימת העבודה ולהרחיב את העסק שלנו. שילוב הטכנולוגיה הזו היה מאוד פשוט, ולא נדרשנו לוותר על היכולת לבצע איטרציה (פעולה חזרתית). השימוש ב-“Trimble X7” הוא מאפיין חדש למדי בתהליך שלנו וחסך לנו זמן וכסף.
בעבר, נהגנו לרכוש את השירות הזה מסוקר צד שלישי, ותמיד היו לנו בעיות עם הקבצים וקבלת הנתונים באופן מיידי. עכשיו אנחנו עושים את כל זה In House” ואפילו הרחבנו את העסק שלנו על ידי מכירת השירות הזה לחברות אחרות”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

;
להורדת התוכנה בחינם נא מלאו את הפרטים

שמנו לב שהפנייה היא בנושא תמיכה